Partner serwisu

Poprawa wyników w budownictwie mieszkaniowym wpływa na sektor kruszyw naturalnych

Kategoria: Aktualności

Opublikowane przez GUS 10 czerwca 2014 r. wyniki sektora budownictwa mieszkaniowego za I kwartał pozwalają podtrzymać prognozy dla branży kruszyw naturalnych.

Poprawa wyników w budownictwie mieszkaniowym wpływa na sektor kruszyw naturalnych

Rozwój sektora kruszyw naturalnych podyktowany jest w głównej mierze sytuacją w budownictwie, będącym jednym z głównych odbiorców tego rodzaju surowców. Piaski oraz żwiry wykorzystywane są bowiem nie tylko do przygotowywania zapraw tynkarskich, czy podsypek, ale również jako składniki szerokiej gamy produktów chemii budowlanej.

Wzmożony ruch w budownictwie


– Przedsiębiorstwa budowlane odczuwają obecnie wzmożony ruch, co wpływa sprzyjająco na branżę kruszyw naturalnych. Obserwujemy zwiększoną liczbę zamówień w stosunku do ubiegłego roku, co zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pozwala prognozować, że rok 2015 powinien okazać się na tyle satysfakcjonujący, iż pozwoli nie tylko na stabilizację, ale także na dalszy rozwój. Widoczne obecnie ożywienie powinno utrzymywać się przez najbliższe kilka lat, co daje sektorowi kruszyw szerokie perspektywy – mówi Andrzej Rams, dyrektor sprzedaży firmy Sandmix.

Więcej mieszkań, więcej pozwoleń

Znacząca jest m.in. liczba lokali mieszkalnych, których budowę rozpoczęto. Jest ona niemal o 50 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Widoczne jest to nie tylko w segmencie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, ale również w budownictwie indywidualnym, społecznym czynszowym, komunalnym i zakładowym. Na uwagę zasługuje także liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań, która w I kwartale 2014 r. wyniosła niemal 35 tys., co przewyższa o 25 proc. wyniki z I kwartału 2013 r.

Systematyczny rozwój

– Budownictwo mieszkaniowe rozwija się systematycznie od momentu spowolnienia w latach 2011-2012. Ma to znaczenie dla całej gospodarki, a przy tym także dla sektora kruszyw naturalnych, który jest szczególnie wrażliwy na zjawisko nadpodaży. Jeżeli trend rozwojowy w budownictwie mieszkaniowym się utrzyma, to skorzysta na tym również nasza branża – podsumowuje Andrzej Rams.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ