Partner serwisu

Kruszywa naturalne w budownictwie ekologicznym

Kategoria: Aktualności

Rosnące wymagania efektywności energetycznej w odniesieniu do materiałów oraz technologii wykorzystywanych w budownictwie powodują, że coraz większą popularnością cieszą się produkty wykonane przy użyciu naturalnych surowców. Jednym z nich jest piasek kwarcowy, będący podstawą wytwarzania komponentów silikatowych oraz betonu komórkowego.

Kruszywa naturalne w budownictwie ekologicznym

Obowiązujące w Polsce przepisy unijne w zakresie charakterystyki energetycznej budynków (art. 4 do 8 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r.) powodują, że do końca obecnej dekady będzie znacznie rosła liczba obiektów spełniających podwyższone normy. Pojawiać będzie się coraz więcej budynków energooszczędnych w standardzie NF40, a więc wykorzystujących do 40 kWh/mkw. w ciągu roku oraz w standardzie NF15, gdzie zapotrzebowanie na energie nie przekroczy 40 kWh/mkw. w ciągu roku.

Silikaty na topie

Proces przygotowania obiektu o niskim zapotrzebowaniu na energię użytkową opiera się m.in. na wykorzystaniu materiałów budowlanych o odpowiednich parametrach izolacyjnych. – Kwestie ekologiczne to jednak nie tylko możliwość zmniejszania zapotrzebowania na energię, ale także obniżanie jej ilości wykorzystywanej do produkcji poszczególnych materiałów. Z prowadzonych przez nas analiz wynika, że znacząco rośnie rynkowy udział komponentów silikatowych oraz z betonu komórkowego, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie sprzedaży kruszyw naturalnych będących ich podstawowym składnikiem – mówi Andrzej Rams, dyrektor sprzedaży firmy Sandmix.

Ekologiczne i ekonomiczne

Przy produkcji wyrobów wapienno-piaskowych (silikatów), piasek stanowi aż 90 proc. ich składu, zatem jego cechy mają bezpośredni wpływ na stopień energooszczędności oferowany przez gotowe bloczki. – Możliwości pełnego wykorzystania właściwości piasków kwarcowych dzięki stosowanych obecnie technologiach produkcji powodują, że rozwiązania ekologiczne stają się coraz szerzej dostępne, a przy tym są również atrakcyjne pod względem ekonomicznym. Piaski są bowiem stosunkowo łatwo dostępnym i prostym w obróbce surowcem, który nie wymaga znaczących nakładów energetycznych. Istotną kwestią jest jednak dostarczanie ich do producentów komponentów budowlanych w jakości, która pozwoli im na przygotowanie finalnej ofert odpowiadającej założeniom efektywności energetycznej – dodaje Andrzej Rams.

W kierunku ekologii

Kwestią dodatkową, ale równie ważną, jest także możliwość utylizacji materiałów budowlanych. Produkty silikatowe oraz z betonu komórkowego nie stanowią odpadów problematycznych, gdyż piasek będący ich głównym składnikiem jest pochodzenia naturalnego. – Widoczna poprawa koniunktury w budownictwie, połączona z zapotrzebowaniem na materiały gwarantujące zachowanie standardów energetycznych to wyraźny sygnał dla branży kruszyw naturalnych, w którą stronę i z jakim natężeniem nastąpi jej rozwój – podsumowuje Andrzej Rams.

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ