Partner serwisu
08 maja 2014

PKP Cargo zdywersyfikowało portfel zamówień

Kategoria: Aktualności

PKP Cargo podały wyniki pierwszego kwartału, które potwierdziły oczekiwania - spółka zwiększyła w porównaniu do 2013 roku zrealizowaną pracę przewozową o 5% i o blisko 2 %  masę przewiezionych towarów. Osiągnięte wyniki to konsekwencja zdywersyfikowania struktury zamówień i przewozów realizowanych przez PKP Cargo.

 

PKP Cargo zdywersyfikowało portfel zamówień

Według danych opublikowanych przez GUS, po trzech miesiącach tego roku kolej przewiozła 53,34 mln ton ładunków, to 811 tysięcy ton więcej niż rok wcześniej.

Początek roku przyniósł zasadnicze zmiany w strukturze kolejowych przewozów towarowych. Efektem wyjątkowo ciepłej zimy, było radykalne zmniejszenie zapotrzebowania na energie cieplną i elektryczną, a w konsekwencji spadek liczby zamówień ze strony energetyki na transport węgla. Zasadniczych zmian i wzrostu zamówień na przewozy tego paliwa możemy się spodziewać dopiero w czwartym kwartale. Do tego czasu elektrownie i elektrociepłownie będą przede wszystkim wykorzystywać posiadane zapasy. Według dostępnych danych łączne zapasy węgla energetycznego to około 15 mln ton, z czego 9 mln ton zmagazynowano w elektrowniach.

Przed najtrudniejszym zadaniem stanęło PKP Cargo przewoźnik najbardziej zaangażowany w transporty węgla. Z dnia na dzień trzeba było wypełnić lukę po węglu i dać zatrudnienie posiadanym aktywom. Miejsce węgla wypełniły kruszywa i cement oraz rudy metali. Rosną przewozy drewna i wyrobów przemysłowych. Wkrótce ważną pozycje w przewozach będzie zajmować chemia i rynek intermodalny. Najtrudniejszym miesiącem był luty. W marcu trend spadkowy został nie tylko przełamany, ale Spółka odnotowała wzrost przewozów wyraźnie wyższy niż dla całego rynku i to zarówno dla przewiezionej masy jak i wykonanej pracy.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ