Partner serwisu
22 stycznia 2021

WEBINAR: Przemysł cementowy w gospodarce odpadami

Kategoria: Aktualności

Instytut Jagielloński zaprasza na Webinar prezentujący wyniki najnowszego raportu IJ – Przemysł cementowy w gospodarce odpadami. Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia od godziny 13 do 14:30. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres : biuro@jagiellonski.org  

WEBINAR: Przemysł cementowy w gospodarce odpadami

Przemysł cementowy w Polsce należy uznać za branżę, która osiągnęła wysoki poziom zastosowanych technologii ukierunkowanych na ochronę środowiska i klimatu oraz za branżę strategiczną w kontekście rozwoju Polski.  

Przemysł cementowy, będąc w istocie przemysłem bezodpadowym, pełni ważną rolę w systemie gospodarki odpadami w Polsce. Zużywa bowiem (w procesach recyklingu) znaczne ilości odpadów oraz produktów ubocznych (np. popiołów lotnych, żużli wielkopiecowych i rea-gipsu) jako składników mieszanek surowcowych do produkcji klinkieru, cementu oraz betonu.  

Do wypalania klinkieru wykorzystywane są, jako nośniki energii, znaczne ilości odpadów, w tym specjalnie przygotowywanych ich mieszanin, określanych mianem paliw alternatywnych (rdf). Stanowią one już obecnie w bilansie energetycznym instalacji do produkcji klinkieru ponad 70% energii niezbędnej do wypalenia klinkieru.  

Przemysł cementowy przyczynia się zatem zarówno do oszczędności zasobów naturalnych, jak i do poprawy jakości środowiska, m.in. poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach.  

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wynikami najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego, pod prezentacji najważniejszych wniosków odbędzie się debata ekspercka.

Prezentacja wynikowa: Maciej Mierzwiński, Instytut Jagielloński / CEE Energy Group

Paneliści:

Krzysztof Kieres – Przewodniczący Stowarzyszenie Producentów Cementu – „Charakterystyka branży cementowej w Polsce”

Jacek Ozdoba – Wiceminister Ministerstwo Klimatu

Dr Bożena Środa – Stowarzyszenie Producentów Cementu – „Rola sektora cementowego w gospodarce odpadami w Polsce”

Marcin Wojtan – Dyrektor Zarządzający Geocycle Poland – „Cementownia jako element systemu zagospodarowania odpadów w Polsce”

Agnieszka Sosnowska – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego – „Gospodarka odpadami w regionie w którym zlokalizowana jest cementownia”

Tadeusz Radzięciak – Dyrektor Techniczny CEMEX Polska – „Cementownia jako partner w gospodarce odpadami w regionie”

Joachim Wojtala – Burmistrz Gminy Gogolin – „Od starej szafy do pieca cementowego, czyli w jaki sposób gminne odpady stają się paliwem alternatywnym”

Andrzej Grzyb, Poseł na Sejm RP

źródło: www.polskicement.pl/
fot. www.polskicement.pl/
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ