Partner serwisu
12 listopada 2020

III edycja Konkursu EKOkopalnia rozstrzygnięta!

Kategoria: XXVII Sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO, 6 listopada 2020, ONLINE

Podczas onlinowej wersji XXVII sympozjum Kruszywa Cement Wapno ogłoszono zwycięzców kolejnej edycji prestiżowego konkursu EKOkopalnia.

III edycja Konkursu EKOkopalnia rozstrzygnięta!

Konkurs EKOkopalnia ma na celu promowanie przedsiębiorców, którzy podejmują działania ekologiczne, praktykują wdrażanie społecznej odpowiedzialności biznesu, wspomagają działalność lokalnej społeczności, zmniejszają uciążliwość związaną z eksploatacją kopalin, propagują rozwiązania sprzyjające ochronie gatunków i zasiedlaniu terenów.

– Większość obywateli nie styka się z górnictwem odkrywkowym bezpośrednio, co rodzi wiele stereotypów. Chcemy popularyzować dobre praktyki. W ten sposób zrodził się w naszej firmie pomysł konkursu, który ma pokazać, że kopalnie starają się w znaczny sposób minimalizować negatywne oddziaływanie na środowisko i tworzyć wartość dodaną – mówi Sabina Szewczyk-Wajda, przedstawiciel firmy BMP – organizatora konkursu, redaktor czasopisma „Surowce i Maszyny Budowlane” i portalu kierunekSUROWCE.pl.

Zwycięzcy

Członkowie kapituły konkursu w składzie: Wojciech Naworyta (prof. AGH), Piotr Rymarowicz (prezes TNZ), Tadeusz Zając (prof. IOP PAN), Elżbieta Pietrzyk-Sokulska (prof. IGSMiE PAN) i Wiesław Kozioł (AGH i IMBiGS), oceniali 4 kryteria:

- innowacyjność projektu,
- oddziaływanie społeczne projektu,
- oddziaływanie środowiskowe projektu,
- atrakcyjny sposób prezentacji projektu.

Miejsce pierwsze – członkowie komisji nie mieli tu wątpliwości – zajęły Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych S.A. w Niemodlinie – ogłosił Wojciech Naworyta. Do konkursu zgłoszono kilka działań proekologicznych, m.in. budowę farmy solarnej oraz projekt wyspy ptasiej. – Otóż na rekultywowanej żwirowni Brzeziny wybudowano wyspę, na której miejsce lęgowe znalazły m.in. mewy śmieszki i mewy siwe. Ta prosta inicjatywa może być wskazaniem dla polskich żwirowni. Efekt przyrodniczy jest przeogromny – podkreślał W. Naworyta.

Miejsce drugie zajęła Grupa Górażdże za wirtualną ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną po terenach zrekultywowanych Kopalni Wapienia Górażdże. – W kopalni wapienia należącej do Grupy Górażdże organizowano wycieczki po ścieżce przyrodniczej, pokazując m.in. ciekawe siedliska przyrodnicze, jak również ciekawostki geologiczne. W chwili pojawienia się wirusa i związanego z tym lockdownu kopalnia zareagowała bardzo szybko – sprowadziła tę wycieczkę do świata wirtualnego – mówił Wojciech Naworyta. – To wspaniała reakcja na panująca pandemię i związane z nią ograniczenia – zaznaczał członek komisji.  

Spółka KSS Bartnica zajęła miejsce trzecie. – Przedstawiła przede wszystkim działania techniczne mające na celu hermetyzację procesów, jak również działania rekultywacyjne z wykorzystaniem wód opadowych i roztopowych. Kopalnia również czynnie wspiera działania społeczne – wymieniał W. Naworyta.

– Do KSS Bartnica należy m.in. kopalnia Rybnica Leśna. Leży ona w granicach dwóch obszarów Natura 2000 i dodatkowo w otulinie parku krajobrazowego. Czy można sobie wyobrazić coś bardziej skomplikowanego? Otóż na podstawie przeprowadzonego monitoringu w otoczeniu tej kopalni okazało się, że jej działalność nie wpływa negatywnie, a wręcz pozytywnie na środowisko (…). Obserwuje się tu np. zwiększenie populacji sów, w tym najmniejszej sowy polskiej – sóweczki – mówił podczas uzasadnienia werdyktu Wojciech Naworyta, który zachęcał kopalnie do licznego udziału w kolejnej edycji konkursu.

Wyniki konkursu EKOkopalnia:

- I miejsce: Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych S.A. w Niemodlinie,

- II miejsce Grupa Górażdże,

- III miejsce Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy sp. z o.o.

 

Wyróżnienia przyznano: 

- Kopalni Wapienia „Czatkowice” Sp. z o.o.

- Kopalni Dolomitu Radkowice, Lafarge Polska

- Żwirowni Sępólno, Lafarge Polska

- Cementowni Kujawy, Lafarge Polska

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu EKOkopalnie.

***

Konkurs EKOkopalnia organizowany jest od 3 lat przez firmę BMP Sp. z o.o. – wydawcę magazynu Surowce i Maszyny Budowlane oraz portalu kieruneksurowce.pl. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Laureatami poprzednich edycji byli: Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych za działania na terenach górniczych Storkowo i Bielinek, ALAS UTEX za wydobycie w symbiozie ze środowiskiem i społeczeństwem, Grupa Górażdże za ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną Kopalni Surowców Mineralnych Nowogród Bobrzański oraz Lafarge w Polsce za współpracę z Gminą Lipnica i działania ochronne dla Jeziora Borzyszkowskiego.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ