Partner serwisu
11 sierpnia 2020

Przełomowy wyrok dla branży wykonawczej budownictwa elektroenergetycznego

Kategoria: Aktualności

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny wydał dwa orzeczenia, które mogą stać się kamieniem milowym w progospodarczej wykładni prawa podatkowego. Wynika z nich jasno, że ślepe profiskalne podejście nie może być hamulcowym dla biznesu.

Przełomowy wyrok dla branży wykonawczej budownictwa elektroenergetycznego

Sprawa dotyczyła Eltel  Networks – firmy członkowskiej PZPB, spółki aktywnie działającej także w Komitecie Energii przy PZPB.
We wcześniejszych interpretacjach indywidualnych KIS zakwestionował prawo spółki do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na podstawie kompleksowej umowy inwestycyjnej zawartej z inwestorem publicznym. W ocenie KIS oraz WSA w Olsztynie wydatki nie mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów Eltel Networks, ponieważ dotyczyły inwestora, a nie spółki, a w części dotyczącej wydatków wynikających ze stosunków administracyjnych nie powinny być w ogóle przedmiotem uzgodnień kontraktowych pomiędzy stronami.


NSA oboma wyrokami uchylił rozstrzygnięcia WSA oraz zaskarżone interpretacje KIS. Wyrok ma charakter przełomowy, ponieważ sąd poddał krytyce formalistyczne spojrzenie organu podatkowego na przepis o kosztach, nieuwzględniające realiów działalności gospodarczej, w szczególności takiej, która jest prowadzona w ramach zamówień publicznych.

źródło: http://pzpb.com.pl
fot. 123rf.com fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ