Partner serwisu
06 listopada 2019

Sprężarki śrubowe, a oszczędność energii elektrycznej

Kategoria: Aktualności

Sprężarki śrubowe wykorzystywane są w prawie wszystkich zakładach przemysłowych jako źródło sprężonego powietrza. Coraz częstszym parametrem przy doborze sprężarek jest redukcja kosztów energii elektrycznej przy wytwarzaniu sprężonego powietrza.

Sprężarki śrubowe, a oszczędność energii elektrycznej

W zakładach już istniejących pierwszym zabiegiem, który powinno się wykonać jest audyt instalacji sprężonego powietrza w celu określenia ilości „lewego” powietrza czy tzw. nieszczelności. Jednak przy projektowaniu nowej hali, ten punkt jest pomijany przy założeniu, że instalacja jest wykonywana oraz dobierana przez profesjonalne firmy instalatorskie oraz instalacja jest wykonana z wysokiej jakości materiału.

Rys. 1: Oszczędność dzięki pomiarom

Rys. 2: Procentowe ujęcie kosztów sprężonego powietrza

W zakładach już istniejących pierwszym zabiegiem, który powinno się wykonać jest audyt sprężonego powietrza w celu określenia ilości „lewego” powietrza czy tzw. nieszczelności. Jednak przy projektowaniu nowej hali, ten punkt jest pomijany przy założeniu, że instalacja jest wykonywana oraz dobierana przez profesjonalne firmy instalatorskie oraz instalacja jest wykonana z wysokiej jakości materiału.

Rys. 3: Konsekwencje wycieków sprężonego powietrza z instalacji

Rys. 4: Przyczyny nieszczelności w układach pneumatyki

Kolejnym parametrem, który przyczyni się do oszczędności – jest tzw. stosunek ilości powietrza wytworzonego przez sprężarkę do mocy pobieranej przez sprężarkę. Najprościej i najogólniej rzecz ujmując można to określić przez podzielenie wartości ilości wyprodukowanego powietrza do wartości mocy znamionowej silnika sprężarki. Wtedy przy doborze sprężarki śrubowej, będzie wiadomo ile powietrza wyprodukowanego jest na 1 kW energii elektrycznej sprężarki. Często podczas dobru sprężarek sugeruje się ceną zakupu – a nie ilością energii elektrycznej, która może być zaoszczędzona np. przy zastosowaniu mniejszej sprężarki, jednak o większym współczynniku ilości powietrza wytworzonego do mocy pobieranej przez sprężarkę śrubową.

Rys 5. Audyty efektywności energetycznej dla firm

Ostatnim podstawowym, ale też bardzo ważnym elementem pracy – jest określenie pracy zakładu, tzn. czy wszystkie aplikacje, będą działać w trybie ciągłym, czy będą działać okresowo, jaki jest współczynnik jednoczesności działania. Jest to bardzo ważne podczas projektowania układu, ponieważ przy odpowiednich założeniach możemy zastosować mniejsze sprężarki śrubowe, a wykorzystać zbiorniki buforowe w celu zabezpieczenia danej aplikacji. Minimalizując wielkość sprężarki przez odpowiedni dobór instalacji oraz oprzyrządowania instalacji, zakłady mogą zmniejszyć ilość pieniędzy wydawanych na zasilanie sprężarek śrubowych, jak również zasilania stacji uzdatniania powietrza.

Sprężarki śrubowe oferowane są również z falownikiem, czyli przetwornikiem częstotliwości, dzięki któremu, można zmieniać obciążenie silnika elektrycznego, a co za tym idzie pobierać mniejszą ilość energii elektrycznej – za czym idzie oszczędność. Wspomniane rozwiązanie jest jak najbardziej zasadne, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zakres pracy zakładu jest bardzo nierównomierny – pozostaje to jednak do określenia przy założeniach projektowych lub ewentualnie na istniejących zakładach przez audyt sprężonego powietrza.

Rys 6. Kompresor śrubowy Kaeser z falownikiem

Rys 7. Sprężarka Kaeser z osuszaczem

Rys 8. Sprężarka na zbiorniku ze zintegrowanym osuszaczem powietrza

Na zakończenie widać – że oszczędność na sprężarkach na fazie początkowej tzn. zakupowej, nie musi przełożyć się na oszczędności w czasie eksploatacji sprężarek śrubowych, dlatego bardzo ważnym aspektem projektowania linii sprężonego powietrza – jest kontakt z wykwalifikowaną firmą, która weźmie pod uwagę każdy aspekt pracy nowo powstającego zakładu.

Autor artykułu: Tomasz Zieliński - Doradca ds. techniczno-handlowych w Pneumat System

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ