Partner serwisu
13 grudnia 2018

Nowoczesne narzędzia i rozwiązania do optymalizacji pracy w zakładach górniczych

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Współczesne górnictwo odkrywkowe bardzo mocno stawia na optymalizację każdego procesu funkcjonowania swoich kopalń i zakładów produkcyjnych. Wysoko konkurencyjny rynek wręcz wymusza na przedsiębiorcach coraz większą kreatywność w dążeniu do optymalizacji oraz ograniczaniu kosztów produkcji. Aby móc realizować te wygórowane wymagania, potrzebne jest przede wszystkim bardzo duże zaangażowanie pracowników. Jednak czy to wystarczy?

Nowoczesne narzędzia i rozwiązania do optymalizacji pracy w zakładach górniczych

Z pomocą dla przedsiębiorców z branży górniczej idą różne, nowoczesne rozwiązania oraz aplikacje oferowane przez firmy trudniące się tego typu działalnością. W tym artykule przedstawię kilka rozwiązań, dzięki którym można skutecznie optymalizować procesy produkcji na każdym etapie. Do etapów tych zaliczamy m.in.:

roboty wiertniczo-strzałowe,

załadunek oraz transport urobku,

kruszenie oraz przesiewanie na zakładzie przeróbczym.

Wyrobisko w trzech wymiarach

W przypadku robót wiertniczo-strzałowych jednym z podstawowych rozwiązań jest wdrożenie systemu skanowania 3D. System poprzez skanowanie ściany pozwala na bardzo precyzyjne zaprojektowanie siatki otworów strzałowych. Opiera się on na użyciu skanera 3D, za pomocą którego możemy wyznaczyć długość, kąt i kierunek indywidualnie dla każdego otworu strzałowego.

Po wykonaniu pomiaru skanerem i analizie danych można każdy otwór z osobna przestawić. Można również wyznaczyć proponowany poziom spągu i dopasować do niego wszystkie otwory. Pełna informacja na temat kształtu zeskanowanej ściany daje również możliwość precyzyjnego wyznaczenia długości otworów. Pozwala to na bardzo dokładne wyznaczenie poziomu spągu wyrobiska górniczego.

Główne korzyści, jakie niesie za sobą ten system, to:

znaczna poprawa bezpieczeństwa związana z nadmiernym rozrzutem odłamków skalnych,

lepsze rozdrobnienie urobku, dzięki możliwości precyzyjnego zaprojektowania zabioru,

mniejsze drgania sejsmiczne dzięki precyzyjnemu zaprojektowaniu zabioru oraz długości otworów,

równy spąg.

Oczywiście konsekwencją tych korzyści są kolejne, które pojawiają się w procesie załadunku urobku. Równy spąg powoduje mniejsze zużycie łyżki koparki lub ładowarki. Lepsze rozdrobnienie urobku pozwala na szybszy załadunek oraz stabilną pracę na wstępnym kruszeniu (mniej przestojów z powodu blokowania kruszarki, wyższa i stabilna wydajność). Z kolei mniejsze drgania sejsmiczne pozytywnie wpływają na relacje z sąsiadami. Wokół kopalń bardzo często zlokalizowane są wsie lub małe miasta. Dla mieszkańców, którzy są ulokowani w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni, bardzo duże znaczenie mają nawet najmniejsze odczuwalne drgania w ich domostwach. Każde takie zdarzenie może powodować niepotrzebne konflikty oraz generować dodatkowe koszty dla właściciela kopalni.

Cały artykuł dostępny w magazynie Surowce i Maszyny Budowlane 1/2018. Zamów prenumerate na przyszły rok. 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ