Partner serwisu
05 grudnia 2018

Coraz lepsze drogii dzięki KSS Bartnica

Kategoria: Aktualności

Zakończył się remont kolejnego odcinka ul. Niepodległości w Wałbrzychu, oddano też do użytku nową nawierzchnię ul. Wałbrzyskiej. Inwestycje to efekt współpracy miasta z KSS Bartnica.

Coraz lepsze drogii dzięki KSS Bartnica

Wylotowe ulice Niepodległości i Wałbrzyska to łączące się ze sobą odcinki drogi krajowej nr 35, prowadzącej do przejścia granicznego z Czechami w Mieroszowie. Są więc ważne nie tylko dla miejscowych kierowców, ale stanowią też wizytówkę miasta dla wjeżdżających i wyjeżdżających z Polski. Owa „wizytówka” jest w coraz lepszym stanie - dzięki współpracy miasta Wałbrzych z Kopalniami Surowców Skalnych w Bartnicy prowadzone są tu bowiem kolejne remonty. I choć to droga krajowa, to dla dobra kierowców ciężar jej napraw biorą na siebie w ostatnich latach KSS Bartnica i miasto.

Jezdnia całkiem nowa

Na ul. Niepodległości - od numeru 261 do skrzyżowania z ul. Wylotową - kopalnia i samorząd sfinansowali obecnie gruntowny remont kilkusetmetrowego odcinka. Dotychczasową drogę rozebrano, a w jej miejsce KSS Bartnica zapewniła nową, odporną konstrukcję: na spód jezdni położono tzw. stabilizację z cementu, następnie ułożono podbudowę z wydobywanych w regionie kruszyw, na wierzch dano trzy warstwy asfaltu, wyprodukowanego w miejscowej Wytwórni Mas Bitumicznych w Starym Julianowie. Kopalnia sfinansowała też m.in. budowę nowych krawężników. Co ciekawe - z pozyskanej ze starej jedni kostki ułożono wjazdy na okoliczne posesje oraz zatoczkę przystanku autobusowego. Miasto zapewniło natomiast m.in. przebudowę kanalizacji burzowej, naprawę kanalizacji sanitarnej oraz nowy chodnik.

Natomiast na ul. Wałbrzyskiej miasto sfinansowało prace, zapewniło m.in. nowe bariery energochłonne i krawężniki, a KSS Bartnica dostarczyła ponad tysiąc ton masy bitumicznej. Koszty obydwu remontów, które prowadziło Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, wynoszą ok. miliona złotych. Miasto i kopalnia podzieliły je między siebie.

Jakub Madej, prezes KSS Bartnica podkreśla, że kopalnia włącza się w naprawy dróg w regionie, choć nie ma takiego obowiązku. - Drogą nr 35 wozimy kruszywa z Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej do bocznicy kolejowej w Wałbrzychu. I choć to droga krajowa, z której korzystają każdego dnia tysiące kierowców, to czujemy się współodpowiedzialni za jej stan. Dlatego dobrowolnie, we współpracy z miastem, prowadzimy tu remonty - mówi prezes Madej.

Remontują w całym regionie

W ostatnich latach kopalnia wsparła naprawę lub sama wyremontowała na ul. Niepodległości i w jej okolicach aż sześć odcinków dróg: ul. Tunelową i Gdańską, trzy odcinki ul. Niepodległości oraz część ul. Wałbrzyskiej. Podobne działania KSS Bartnica prowadzi w innych miejscach w regionie, gdzie funkcjonują należące do spółki zakłady. Dzięki kopalni mieszkańcy Męcinki mają nowy chodnik, a w Słupcu wyremontowana została ul. Kwiatkowskiego - część remontu KSS Bartnica sfinansowała sama, część wspólnie z tamtejszym samorządem. Ta ostatnia inwestycja była bardzo potrzebna, ponieważ przez trwające w kraju intensywne budowy dróg oraz remonty torów, ograniczające możliwości transportu kolejowego, z Kopalni Gabra w Słupcu wyjeżdża w ostatnim czasie o wiele więcej ciężarówek. Nowa nawierzchnia łagodzi uciążliwości z tym związane

źródło: Informacja prasowa
fot. Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ