Partner serwisu
19 listopada 2025

Cement o obniżonej emisji CO₂ od Cemex Polska na budowie trasy S6

Kategoria: Aktualności

Cemex Polska jest dostawcą cementu o obniżonej emisji CO₂ na budowę odcinka drogi ekspresowej S6 w powiecie słupskim. To kolejny przykład wykorzystania zrównoważonych rozwiązań Cemex w infrastrukturze drogowej, wpisujący się w strategię firmy „Future in Action”, której celem jest ograniczanie zmian klimatu.

Cement o obniżonej emisji CO₂ od Cemex Polska na budowie trasy S6

Budowany fragment trasy o długości ok. 13 km, przebiega między miejscowościami Bobrowniki i Skórowo. Inwestycja jest realizowana przez firmę Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. i stanowi część jednej z kluczowych arterii północnej Polski. Docelowo połączy Szczecin z Trójmiastem usprawniając połączenia z Kołobrzegiem, Koszalinem, Słupskiem oraz granicą polsko-niemiecką. Zakończenie prac zaplanowano na drugi kwartał 2026 roku.

Na potrzeby budowy nawierzchni betonowej wykorzystano cement CEM II/B-S 42,5 N-NA, pochodzący z Cementowni Rudniki i dostarczony wykonawcy prac - firmie Budpol. Produkt ten, wchodzący w skład linii Vertua® charakteryzuje się niższym śladem węglowym niż tradycyjne cementy portlandzkie, co pozwala ograniczyć emisję CO₂ na etapie realizacji inwestycji.

Cieszymy się że, nasze produkty z linii Vertua® o obniżonej emisji CO₂ zyskują coraz większe uznanie wśród inwestorów i wykonawców. Budowa odcinka trasy S6 to pierwszy projekt, w którym wykorzystano cement o obniżonej emisji z naszej oferty do wykonania nawierzchni drogi ekspresowej - mówi Rafał Gajewski, Dyrektor Pionu Handlowego, Członek Zarządu Cemex Polska.

Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do realizacji tej istotnej inwestycji w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Wierzymy, że podobne rozwiązania będą wdrażane w kolejnych projektach infrastrukturalnych w Polsce - dodaje Rafał Gajewski. 

Cemex dla klimatu 

Cement CEM II/B-S 42,5 N-NA należy do linii produktów Vertua® opracowanych z myślą o ograniczaniu emisji CO₂ i promowaniu zrównoważonego budownictwa. Wytwarzany jest w oparciu o surowce o mniejszym śladzie węglowym, z wykorzystaniem technologii pozwalających zredukować emisję w procesie produkcji.

Działania te wpisują się w globalną strategię firmy Cemex „Future in Action”, której celem jest ograniczanie zmian klimatu oraz dążenie do ograniczenia własnego śladu węglowego poprzez innowacje produktowe, inwestycje w efektywność energetyczną oraz zwiększanie udziału paliw alternatywnych.
 

źródło: Cemex Polska - informacja prasowa
fot. Cemex Polska - informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ