Partner serwisu
24 września 2014

Nowe technologie w służbie budownictwa

Kategoria: Aktualności

Chmura, Internet Rzeczy, Big Data – najpopularniejsze trendy IT znajdują zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, także w branży budowlanej i surowcowej. Wdrożenie rozwiązań technologicznych sprzyja mobilności pracowników. Pozwala także na sprawne zarządzanie zasobami, zwiększenie produktywności i konkurencyjności firmy.

Nowe technologie w służbie budownictwa

Nowoczesne rozwiązania IT nie są już zarezerwowane wyłącznie dla firm informatycznych, powoli stają się standardem także w przedsiębiorstwach związanych z branżą przemysłową i budowlaną. Do przemysłu coraz szybciej wkracza zjawisko komunikacji między inteligentnymi przedmiotami zwane Internet Of Things. Zdaniem ekspertów stoimy u progu Industry 4.0, nowej rewolucji przemysłowej w której sieci cyfrowe będą wspierały inteligentne fabryki.  

Cyfryzacja nie może ominąć również branży budowlanej, która powoli wychodzi z kryzysu. Perspektywy wzrostu zamówień publicznych związane z nową pulą dotacji unijnych i inwestycje deweloperów wymuszą na firmach walkę o zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku.

Era mobilności

Coraz popularniejsze aplikacje w chmurze obliczeniowej (cloud computing) pozwalają na korzystanie z firmowych zasobów (wykonywanie czynności takich jak: obsługa skrzynki e-mail, wymiana czy przechowywanie dokumentów, telekonferencje) na dowolnym urządzeniu mobilnym: laptopie, smartfonie, czy tablecie. Mobilność od zawsze cechowała specyfikę pracy w budownictwie, więc to idealne rozwiązania dla inżynierów pracujących w terenie. Coraz więcej firm odkrywa korzyści z przenoszenia danych do chmury. Pokazał to ostatni raport Ipsos Mori dla Microsoft, w którym 51% respondentów biorących udział w badaniu zadeklarowało korzystanie z usług na wirtualnym dysku. Wraz z chmurą coraz popularniejszy staje się trend używania prywatnego sprzętu do celów służbowych: BYOD (Bring Your Own Device). Przełożony może zdalnie zarządzać przenośnymi urządzeniami pracowników za pomocą oprogramowania MDM (Mobile Device Managment), które ma w swoich ofertach większość firm IT jak: Microsoft, IBM, czy DELL.

Niewątpliwymi zaletami tych rozwiązań jest przyjazne pracownikom środowisko pracy, które pozytywnie wpływa na ich zaangażowanie i produktywność, przy niewielkich kosztach, gdyż większość tych usług działa na zasadzie abonamentu płaconego zewnętrznym działom IT. Oszczędza się więc na inwestycjach w infrastrukturę informatyczną.    

Inteligentne maszyny i magazyny

Dla podwykonawców i dostawców materiałów dla firm budowlanych duże znaczenie ma wzrastający trend Big Data oraz powiązane z nim technologie Internetu Przedmiotów i komunikacji między inteligentnymi maszynami (M2M). Otwierają możliwości na efektywniejszą produkcję, transport i zarządzenie zasobami w magazynach.

Jedno z pierwszych zastosowań Internetu Przedmiotów w magazynowaniu i logistyce stanowiło połączenie powszechnie stosowanego systemu RFID − identyfikacji produktów za pomocą fal radiowych z technologią Elektronicznego Kodu Produktu (EPC). Zintegrowany system RFID/EPC pozwala na m.in. identyfikacje produktu online, sprawdzenie go w łańcuchu dostaw, a także zapobiega fałszowaniu towarów i ich kradzieży.

Natomiast rozwiązania M2M takie jak systemy czujników i modułów, które komunikują się między sobą i użytkownikiem, znajdują już zastosowanie w logistyce i transporcie. Monitorowanie łańcucha dostaw za pomocą łączności GPS, technologii sieci bezprzewodowych i komórkowych pozwala na podnoszenie wydajności, uniknięcie błędów i szybką reakcję w przypadku awarii. Ułatwia to także planowanie dostaw i daje szansę na redukcję kosztów.

Nie potrzeba rewolucji

Niemniej inteligentne maszyny i nowoczesne systemy pomiarowe to wciąż raczkujący trend, który ma szanse w pełni rozwinąć się za ok. 10 lat (według analityków firmy Gartner). Obecnie jest rozwiązaniem drogim, bo wymagającym zaangażowania dużych środków finansowych na sprzęt i licencje. Jednak inwestycje w IT to nie tylko wielkie rewolucje, ale także skorzystanie z prostych i tanich rozwiązań, które ułatwią pracę i zarządzanie.

Nowe technologie wkraczają również do sektora kruszyw, będącego podstawowym dostarczycielem materiałów dla budownictwa. − W naszym centrum magazynowym korzystamy z systemu skanowania towarów, na który składa się czytnik kodów wraz z programem operacyjnym. Big-bagi z suszonym materiałem posiadają etykiety z kodem kreskowym, który zawiera najważniejsze informacje o produkcie. Specjalny czytnik kodów informuje jaki jest stan magazynowy na dany dzień, wydajność na zmianie oraz pozwala kontrolować wysyłki. Usprawnia to planowanie produkcji i zamówień. – mówi Andrzej Rams, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Sandmix, producenta suszonych kruszyw kwarcowych.
 
Technologie teleinformatyczne służą rozwojowi branży budowlanej. Najbardziej spektakularne jak Internet Przedmiotów są wciąż na etapie rozwoju. Jednak już dziś bez problemu można przenieść firmę do chmury, wdrożyć politykę BYOD, czy zainwestować w prosty, ale efektywny hardware jak systemy czujników, czy skanowania. Warto zainwestować w IT i znaleźć środki na cyfryzację firmy w przyszłorocznym budżecie.

Źródło i fot.: informacja prasowa TilmannSchaffer

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ