Partner serwisu
24 czerwca 2016

Przyszłość dla najlepszych

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W świetle wielu prognoz, w okresie do 2021 roku, sprzedaż kruszyw będzie na zadowalającym poziomie. Po ostatnim tak dużym „rozdaniu” funduszy unijnych na budownictwo infrastrukturalne w Polsce, nastąpi czas spolaryzowanego i ustabilizowanego zapotrzebowania, w którym tylko najlepsi producenci będą odczuwali komfort biznesowy. Prognozy są nieubłagalne, różnią się tylko poziomem wahań w przedziale wyliczeń wielu ekspertów. W takiej rzeczywistości rynkowej jakość produktu może stać się jednym z kluczowych czynników decydującym o wyborze dostawcy.

Przyszłość dla najlepszych

Proces kreowania jakości produktu fi nalnego rozpoczyna się już na etapie przygotowania produkcji. Nawet najbardziej zaawansowane i rozbudowane systemy przeróbcze nie zapewnią osiągnięcia wymaganej jakości produktu, gdy w początkowej fazie zbagatelizujemy istotne czynniki zakłócające proces.

Jakość produktów a warunki złożowe

W wielu przypadkach wymagane jest selektywne urabianie złoża, usunięcie z urobku mas niepożądanych oraz intensywny i skuteczny proces oczyszczania nadawy do dalszej przeróbki już na etapie wstępnym. Metodologia procesu wstępnego związana jest z rodzajem zanieczyszczeń, oczekiwaniami co do efektu końcowego oraz czy proces wstępnego oczyszczania odbywa się przy lub bez udziału wody. Należy pamiętać również, że projektowane lub udoskonalane zamaszynowienie procesu powinno zapewnić optymalne i kosztowo uzasadnione efekty. Z praktyki wiemy, że nie ma stuprocentowo pewnego procesu oczyszczania, a proponowane przez projektantów lub dostawców urządzenia mają za zadanie uczynić proces jak najbardziej skutecznym. W każdym przypadku nieprzemyślane uproszczenia przeróbki pogorszą efekt fi nalny. Takie „oszczędności” zwiększą późniejsze koszty produkcji, wpłyną na osiągane wydajności oraz ilości reklamacji. W bardzo trudnych i zmiennych warunkach złożowych, oprócz urabiania selektywnego, należy zapewnić, aby z nadawy do późniejszej przeróbki zostały usunięte niepożądane masy. Takie podejście zapewnia również minimalizację kosztów transportu technologicznego – niepotrzebne masy złożowe nie są dostarczane do kruszarki wstępnej w przypadku przeróbki urobku skalnego, czy na zasobnik międzyoperacyjny w przypadku nadawy ze złóż żwiru i piasku.

 

Cały artykuł można przeczytać w nr 3/2016 magazynu Surowce i Maszyny Budowlane.

Źródło fot.: 123rf.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ