Partner serwisu
27 marca 2017

Patent na wstępne odebranie czystej wody

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Innowacyjne rozwiązanie KZEK na wstępne odprowadzanie nadmiaru wody bez strat piasku, współpracujące z przenośnikiem odwadniającym. Służy do zmniejszenia ilości wody z kruszywem, jaka kierowana jest na przenośnik odwadniający taśmowy.

Patent na wstępne odebranie czystej wody

Efekty tego rozwiązania to:

  • skrócenie długości przenośnika odwadniającego,
  • zdecydowane zmniejszenie strat piasku, a nawet żwiru podczas wylewania się wody z niecki taśmy odwadniającej na boki przenośnika,
  • zwiększenie wydajności przenośnika odwadniającego.

Jest to rodzaj separatora w postaci skrzyni ze skośnym dnem i wylewem urobku o regulowanym przekroju wylewu. Urobek z wodą podaje się do skrzyni wprost z rury koparki refulującej do separatora. Struga kruszywa porusza się po dnie separatora i wypływa na zewnątrz wąskim korytem. Mały przekrój wylewu powoduje piętrzenie się wody w skrajni separatora i opadanie frakcji piaskowych powyżej 0,3-0,4 mm do wylewu. Spiętrzoną wodę odprowadza się specjalnym oknem do wylewu poza przenośnik odwadniający, do osadnika odpadu. W ten sposób można odprowadzić do 40% wody, z minimalnymi stratami. Urządzenie korzysta z energii kinetycznej strugi kruszywa i wody wypływającej z rurociągu tłocznego refulera.

 

 

Materiał pojawił się w numerze 1/2017 magazynu "Surowce i Maszyny Budowlane"

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ