Partner serwisu
28 grudnia 2016

Jak pracuje dobry operator

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Co się dzieje, kiedy przeciętny operator zaczyna stosować nowe nawyki, a dozór utwierdza go w przekonaniu,
że jego postępowanie jest właściwe? Dobry operator bardziej efektywnie wykorzystuje maszynę, pracując w skali roku 1844 mtg, ograniczając skutecznie pracę na biegu jałowym.

Jak pracuje dobry operator

W efekcie średnie zużycie paliwa wzrośnie – załóżmy, że będzie to 20%, czyli 12 l/mtg. Roczne zużycie paliwa ukształtuje się wówczas na poziomie 22128, przy cenie 4 zł/l, co da nam koszt 88512 złotych. Ograniczając prace na biegu jałowym, ograniczymy ilość „pustych” motogodzin, które decydują o terminach serwisu. W pierwszym roku pracy dobrego operatora, po przepracowaniu 1844 mtg, wykonamy serwisy o wartości 3000 złotych, natomiast po trzech latach pracy dobrego operatora i przepracowaniu 5532 mtg, koszty serwisu osiągną poziom 24000 złotych. Podsumujmy wcześniejsze wyliczenia – pattrz tabela poniżej. Nasza ładowarka pracuje na dwie zmiany, to znaczy, że ponosimy koszt pracy dwóch operatorów. Według raportu Advisory Group Test Human Resources „Jesień 2015” zarobki operatora koparko- ładowarki wynosiły (mediana) 3546 złotych brutto, czyli 2537 netto. Przyjmując, że nasze koszty to wartość brutto, miesięczny koszt pracy operatorów naszej ładowarki wynosi 7092 złotych brutto, roczne oszczędności związane z pracą dobrego operatora to 8648 złotych. Zatem dobry operator miesiąc pracuje za darmo, dodatkowo zostaje nam ok. 1600 brutto. Oszczędności są spore i rosną, im dłużej pracuje nasza ładowarka.

 

Fragment artykułu "Praca operatora miesiąc za darmo", który ukazał się w numerze 6/2016 magazynu "Surowce i Maszyny Budowlane"

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ