Partner serwisu

Jak identyfikować, by nie marnować

Kategoria: Efektywność

Pomimo że mapowanie strumienia wartości (ang. Value Stream Mapping – VSM) zostało stworzone na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, znajduje zastosowanie we wszelkich przedsięwzięciach biznesowych, które zajmują się wytwarzaniem produktów czy też świadczeniem usług. Podobnie jest w przypadku górnictwa, gdzie jak w każdej innej branży podczas produkcji powstaje marnowanie zasobów. Dzięki mapowaniu możemy je identyfikować i eliminować.

Jak identyfikować, by nie marnować

Mapowanie strumienia wartości jest podstawowym i pierwszym narzędziem, które należy zastosować wprowadzając odchudzony system produkcji. W każdym odchudzonym przedsiębiorstwie, ukierunkowanym na zaspokojenie wartości klienta, funkcjonuje stanowisko menadżera strumienia wartości. Jest to osoba odpowiednio przeszkolona, jednak należy jej zapewnić wsparcie zewnętrzne w postaci np. konsultanta. Jego zadaniem jest przedstawianie raportów z osiągniętych wyników bezpośrednio dyrektorowi firmy, tworzy mapy strumieni, nadzoruje wdrożenia zmian. Powinna to być osoba zorientowana na wynik. Menedżer VSM z kierownikami poszczególnych działów, wyposażony w kartkę i ołówek (istnieją już gotowe aplikacje VSM na smartfon), wykonuje mapy stanu obecnego. 

Do tworzenia map korzystamy z ikon przepływu materiałów i informacji,  dzięki temu menedżer strumienia jest wstanie czytać mapy z każdej branży np. piekarni czy szpitala. Jest to umiejętność uniwersalna, nieprzypisana do konkretnej dziedziny. Tworzenie mapy strumienia nie powinno trwać dłużej niż dwa dni, a w przypadku kopalni, może to być zaledwie kilka godzin. Do eliminacji marnotrawstwa można zastosować liczne narzędzia „szczupłej produkcji”, wdrażać je według harmonogramu tym samym obserwując ich efekty.

Przykład mapy stanu obecnego kopalni piasku przedstawia rys. 1 (do pobrania), nie jest to przykład pozbawiony marnotrawstwa  ponieważ tam gdzie mamy przepływ materiałów i informacji pojawia się marnotrawstwo. Mapa stanu obecnego z rys.1 przedstawia model wyidealizowany, pozbawiony podstawowych rodzajów marnotrawstwa takiego jak: nadprodukcja, magazynowanie czy transport.

Na rys. 2 (do pobrania) przedstawiono mapę stanu obecnego kopalni kruszywa wydobywającej z użyciem MW. Na czerwono zakreślono miejsca gdzie występuje marnotrawstwo. Do eliminacji marnotrawstwa można zastosować liczne narzędzia „szczupłej produkcji”, wdrażać je według harmonogramu tym samym obserwując ich efekty.

 

Co nam daje zastosowanie mapowania strumienia wartości:

skupienie się na potrzebach klienta,
zobrazowanie całego procesu produkcji –zobaczenie przepływu,
identyfikuje marnotrawstwo oraz jego źródło,
ukazuje powiązanie pomiędzy przepływem informacji a przepływem materiałów,
uwidacznia efekty podejmowanych  decyzji,
pozwala na wprowadzanie zmian i uzyskanie natychmiastowy efektów tych zmian,
jest prosta metodą, nie wymaga korzystania z „kosmicznych” technologii,
jest tani we wdrożeniu oraz uzyskuje bardzo szybki  zwrot inwestycji.

Cały artykuł w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" 3/2016.

fot. 123RF

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ