Partner serwisu
20 grudnia 2016

Gdy sąsiadem jest nietoperz

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Występowanie złóż na obszarach chronionych, tj. w parku krajobrazowym czy leżących w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody i obszarów Natura 2000, nie wyklucza prowadzenia eksploatacji, pod warunkiem utrzymania w należytym stanie występujących w nich cennych elementów przyrody. Przykładem jest tu KW Czatkowice.

Gdy sąsiadem jest nietoperz

Kopalnia Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o. jest odkrywkowym zakładem górniczym, eksploatującym
złoże wapieni karbońskich. Wysokiej jakości złoże zalega w miejscowości Krzeszowice, Osiedle Czatkowice i Osiedle Żbik, oraz w obrębie wsi Paczółtowice.

W związku z wyczerpywaniem się zasobów wapieni w złożu Czatkowice, Kopalnia „Czatkowice” sp. z o.o. przeniosła eksploatację w rejon udokumentowanego poszerzenia złoża Czatkowice. Poszerzenie jest przedłużeniem dotychczas eksploatowanego złoża w kierunku północnym, zalega w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie, a jego zachodnia granica bezpośrednio przylega do obszaru Natura 2000 „Dolinki Jurajskie” i rezerwatu przyrody „Dolina Eliaszówki” (rys. 1). W niedalekim sąsiedztwie Kopalni leży również obszar Natura 2000 „Czerna”, obszar Natura 2000 „Krzeszowice” oraz pozostałe obszary Natura 2000 „Dolinki Jurajskie”.

 

Cały artykuł pojawił się w numerze 6/2016 magazynu "Surowce i Maszyny Budowlane"

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ