Partner serwisu
20 czerwca 2017

Na Nowoczesnych kopalniach żwiru

Kategoria: IX Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku

Ponad 150 osób wzięło udział w IX konferencji Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku, która odbyła się 20-21 czerwca w Białce Tatrzańskiej. Organizatorem imprezy jest BMP – wydawca magazynu "Surowce i Maszyny Budowlane" oraz portalu kierunekSUROWCE.pl.

To już 3. edycja konferencji, której Honorowym Gospodarzem jest rzeszowskie KRUSZGEO. Krótko o firmie, obchodzącej w tym roku jubileusz 60-lecia, powiedział prezes Jan Bator, który równocześnie zaprosił uczestników do odwiedzenia żwirowni we Frydmanie (wycieczka techniczna to jeden z punktów programu).

Część referatową konferencji rozpoczął Andrzej Skoneczny ASC Consulting), który analizował, jakie czynniki będą w przyszłości znamionowały nowoczesną kopalnię. – Producenci kruszyw powinni doskonalić automatykę, monitorowanie i raportowanie procesów, minimalizować energochłonność, a maksymalizować elastyczność procesów – mówił A. Skoneczny podkreślając, że istotne jest również doskonalenie polityki kadrowej czy synergiczne współdziałanie z otoczeniem.

Aleksander Kabziński (PZPK) omówił m.in. program Solidne Kruszywa – Branżowy Znak Jakości. Do pierwszej edycji zgłosiło się 9 producentów, a już 22 czerwca nastąpi wręczenie pierwszych certyfikatów – przypominał prezes Związku.

Praktyka

W programie konferencji nie zabrakło referatów przedstawicieli branży kruszyw, którzy na podstawie własnych doświadczeń mówią o:

  • inwestycjach („Nowoczesna eksploatacja w kopalni SKSM Dębówko – Leonard Miara),
  • zarządzaniu („Nowoczesne zarządzanie w kruszywach – nie kierownik, a lider” – Adrian Fibic, ALAS Utex),
  • jakości („Właściwości użytkowe kruszyw do betonu i ich wpływ na jakość betonu” – Artur Książek, KRUSZGEO),
  • bezpieczeństwie („PREVEN+ – nowe podejście do szkoleń pracowników – Łukasz Nastała, Eurovia Kruszywa; „Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem” – Rafał Bielak, CEMEX),

Kilkanaście prezentacji zostało przygotowanych przez przedsiębiorstwa świadczące usługi dla żwirowni: o inteligentnych oponach opowiadała firma INDUSTRA Sp. z o.o. (Partner konferencji), pojawiały się referaty o mobilnych zakładach do przetwarzania kruszyw, monitoringu pogłębiarek, maszynach urabiających i transportujących.

Zmiany prawne

Zakończeniem części referatowej będą wykłady poświęcone aktualnym kwestiom prawnym: o problemach wydobywania kruszyw spod wód w świetle zmieniających się przepisów powie Mariusz Dyka, a o nowelizacji rozporządzenia w spr. maszyn budowlanych, urządzeń technicznych do robót ziemnych budowlanych – Waldemar Gurdziel.

Konferencji tradycyjnie towarzyszy wystawa stoisk firm, prezentujących maszyny, urządzenia, nowoczesne rozwiązania dla kopalni kruszyw.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ