Partner serwisu
21 kwietnia 2023

Seminarium o rozwoju i wdrażaniu technologii CCS/U w przemyśle cementowym

Kategoria: Aktualności

Technologie wychwytu CO2 w energetyce i przemyśle to temat seminarium, podczas którego przedstawiciele różnorodnych sektorów gospodarki dyskutowali o szansach i wyzwaniach, związanych z projektami CCS/U.
 

Seminarium o rozwoju i wdrażaniu technologii CCS/U w przemyśle cementowym

Przemysł cementowy jest pierwszą branżą w Polsce, która tak kompleksowo przygotowuje się do wdrożenia technologii CCS/U, czyli wychwytywania, przesyłania i magazynowania dwutlenku węgla. Prof. Jan Deja z SPC zaprezentował opracowaną przez Centrum Energetyki AGH strategię CCS dla przemysłu cementowego.


Wady i zalety wdrożenia technologii CCS/U

Analizy wskazują na możliwość wychwytu do 85% emisji rocznie, a szacunkowe koszty inwestycji dla jednej cementowni wynoszą od 0,5 mld zł do 1,5 mld zł - w zależności od wybranej technologii. Sektor dostrzega także bariery, w tym legislacyjne, w rozwoju i wdrażaniu technologii CCS/U w Polsce.

Stanisław Sobczyk, Wiceprezes Zarządu Lafarge Polska, omówił Integrację technologii CryoCap w cementowni Lafarge oraz projekty: GO4ECOPLANET w Cementowni Kujawy, a także ECO2CEE. Patryk Suchodolski z Grupa Górażdże zaprezentował projekt ACCSESS i pilotażową technologię wychwytu CO2, która zostanie zrealizowana w Cementowni Górażdże.

Rozmawiamy o nowym obszarze gospodarki. Dzięki implementacji tego tematu, podniesiemy konkurencyjność naszej gospodarki, ale i w sposób jednoznaczny przyczynimy się do procesu jej dekarbonizacji. Co więcej zmagazynowany dwutlenek ma charakter surowca, mógłby więc być wykorzystywany np. do produkcji paliw syntetycznych - mówił Wiceminister Klimatu i Środowiska, Piotr Dziadzio, podkreślając jednocześnie potrzebę nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego.

Perspektywy i planowane działania


Perspektywy i planowane działania dotyczące wychwytywania CO2 przedstawili również reprezentanci przedsiębiorstw z wielu sektorów gospodarki, m.in. Air Liquide Polska, Sumitomo, PKN ORLEN S.A., ArcelorMittal Poland, KGHM Polska Miedź S.A., Veolia Poland. Krzysztof Kobyłka i Kamil Laskowski z WiseEuropa przybliżyli natomiast możliwości finansowania projektów CCS w Polsce.

Przedstawiciele sektora naukowego, w tym prof. Marek Ściążko, prof. Stanisław Nagy i prof. Tomasz Chmielniak, omówili z kolei realizację projektów CCS/U w Polsce i na świecie, ich rolę w transformacji energetycznej oraz aspekty technologiczne transportu i składowania CO­2.

Seminarium zostało zorganizowane w ramach projektu "Strategia rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania CO2 w Polsce oraz pilotaż Polskiego Klastra CCUS – CCUS.pl", realizowanego przez AGH University of Science and Technology we współpracy z Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz WiseEuropa.

źródło: PSPC
fot. PSPC
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ