Partner serwisu

STRABAG: Kopalnie są dla nas partnerami

Kategoria: Rozmowa z

O tym, czy dla firmy drogowej bardziej liczy się jakość czy cena, o ograniczeniach w wykorzystywaniu lokalnego kruszywa oraz o tym, jak obecnie wygląda i jak zmieniła się w ostatnich latach współpraca firm drogowych z kopalniami mówi Krzysztof Gil, dyrektor Jednostki Specjalistycznej AMA PA, Dyrekcja Wytwórni Mieszanek Asfaltowych STRABAG Sp. z o.o.

STRABAG: Kopalnie są dla nas partnerami

Jakość czy cena? Co dziś liczy się bardziej?

Bezsprzecznie bardziej niż cena liczy się jakość, solidność, rzetelność i partnerstwo. W całym koncernie STRABAG przywiązujemy szczególną uwagę do budowania współpracy z klientami w oparciu o zasady Kodeksu Etycznego, który stanowi dla naszej firmy wykładnię i źródło wzoru postępowania. Reasumując, żadna z liczących się firm branży budowlanej w Polsce nie pozwoli sobie na stawianie kryterium ceny nad jakością.

Jakie cechy – poza wymaganymi właściwościami, określonymi przez normy – powinny charakteryzować dobre kruszywa?

Przydatność poszczególnych rodzajów kruszyw do zastosowania w budownictwie określana jest na podstawie badań eksploatacyjnych złóż. Analizy takie dotyczą zarówno właściwości fizycznych, jak i chemicznych złoża. Materiały kamienne, jakie stosujmy w czasie realizacji kontraktów drogowych czy też podczas produkcji mas bitumicznych, przede wszystkim muszą spełniać wymagania, jakie określane są w normach, wytycznych czy też w specyfikacjach technicznych. Nie działamy w branży przemysłowej, gdzie ważnym czynnikiem – poza cechami fizycznymi materiałów – są cechy chemiczne. Nie oznacza to jednak, że właściwości chemiczne są nam obojętne. W wielu przypadkach, wykonujemy pełne badania materiałów, a jeżeli pojawią się w nich nieprawidłowości, dyskwalifikują one taki materiał. Bardzo ważną dla nas cechą, wynikającą przede wszystkim z technologii przetworzenia kruszyw, jest ich homogeniczność i stabilna jakość.

Czy spotkali się Państwo z podmianą kruszyw lepszych jakościowo na te gorszej jakości?

Dochodzą do nas takie informacje, ale nie mamy potwierdzenia takich działań. Kontrola jakości służy właśnie temu, aby uniknąć tego rodzaju problemów. Traktujemy je raczej jako plotki, choć ponoć w każdej plotce jest ziarno prawdy...

Jaką politykę jakości prowadzi STRABAG?

Chcąc sprostać wymaganiom rynku i konkurencji bardzo duży nacisk kładziemy na aspekty związane z Systemami Zapewnienia Jakości. Wdrożyliśmy i utrzymujemy między innymi certyfikaty: ISO 9001, AQAP 2120, ZKP 13108-21, ISO 14001. Głównym celem prowadzonej przez nas polityki jest utrzymanie wysokich standardów wykonywanych usług w branży budownictwa drogowego, spełniających wymagania naszych kontrahentów. Dążymy do tego, aby wszystkie nasze zobowiązania były realizowane bez zastrzeżeń i pozwalały na rekomendowanie nas kolejnym firmom. Reputacja jest podstawą, na której można budować pozycję firmy na rynku, a jakość jest niezbywalnym jej elementem.

Czy to wasza misja, którą kierujecie się na co dzień?

Dokładnie. Posiadamy 29 wytwórni mieszanek asfaltowych, których potencjał produkcyjny sięga 4 mln ton. Nie możemy sobie pozwolić na słabą jakość materiałów przeznaczonych do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych, bo to również przekładałoby się na jakość naszego produktu. Wytwarzanie asfaltu według obowiązujących u nas norm, przepisów oraz wysokich wytycznych koncernowych determinuje zatem także jakość współpracy z dostawcami materiałów, które muszę być najlepsze.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ