Partner serwisu

XIII konferencja Kruszywa Mineralne

Kategoria: Aktualności

Na XIII konferencji Kruszywa Mineralne poruszano m.in. tematy związane z problemami, z jakimi boryka się przemysł kruszyw, przedstawiono nowe rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami wydobywczymi czy dyskutowano o oddziaływaniu robót strzałowych na środowisko. Można było wziąć udział w specjalnej sesji, przeprowadzonej na basenie, a ostatniego dnia, chętni mieli okazję zwiedzić kopalnię Gabra Słupiec.

Już po raz drugi Kudowa Zdrój gościła specjalistów z branży kruszyw, na XIII konferencji ,,Kruszywa mineralne”, organizowanej przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa we Wrocławiu oraz Instytut Górnictwa z Politechniki Wrocławskiej.

Prezentowane referaty obejmowały szeroki zakres problematyki. Konferencję swoim wykładem zainaugurował Aleksander Kabziński, który starał się odpowiedzieć na pytanie: „Czy może być gorzej?”. Poruszył temat kryzysu w branży oraz podjął się próby dokonania analizy tego jak było, jak jest oraz prognozy funkcjonowania rynku surowców skalnych w przyszłości.

Nowe rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami wydobywczymi przedstawili Miranda Ptak oraz Zbigniew Kasztelewicz. Problematyką wyceny złóż kopalin skalnych zajęli się: Ryszard Uberman i Krzysztof Galos, a Katarzyna Guzik przedstawiła wykład na temat zróżnicowania litologicznego piaskowców jurajskich i kredowych NW obrzeżenia Gór Świętokrzyskich. Pierwszy dzień konferencji zakończyła specjalna sesja basenowa, przeprowadzona przez Wojciecha Ciężkowskiego, który w tych niecodziennych okolicznościach opowiadał o wodach leczniczych Sudetów.

Drugi dzień konferencji rozpoczęło wystąpienie Jerzego Malczewskiego i Marty Baszczyńskiej, którzy opowiedzieli o optymalizacji procesu przesiewania w przesiewaczach wielopokładowych. Metodom oceny ilościowej pracy ciągów technologicznych surowców skalnych poświęcony był referat Rafała Chulista oraz Marka Stryszewskiego, a Wojciech Naworyta przedstawił krytyczne podejście w kierunkach rekultywacji i ich wyborze. Problemami związanymi z pobieraniem i pomniejszaniem próbek mineralnych zajęli się w swoim referacie Zdzisław Naziemiec i Daniel Saramak.

Wszystkie wykłady merytoryczne przeplatane były prezentacjami producentów maszyn, urządzeń i wyposażenia technicznego.

Ostatni dzień konferencji upłynął gościom na wycieczce technicznej do kopalni Gabra Słupiec.

Opracowanie: Sabina Szewczyk

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ