Partner serwisu
24 lipca 2018

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym wg CEMEX

Kategoria: Aktualności

W świetle unijnej strategii, skoncentrowanej na budowaniu niskoemisyjnej gospodarki, CEMEX wdraża w swojej działalności model gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy). W Cementowniach w Chełmie i Rudnikach zagospodarowujemy odpady pochodzące z różnych sektorów gospodarki, zarówno w charakterze paliw, jak i surowców.

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym wg CEMEX

W procesach produkcji klinkieru, jak i cementu wykorzystujemy różne rodzaje paliw i surowców odpadowych pochodzących z licznych gałęzi przemysłu:

popioły lotne z sektora energetycznego,

reagipsy z elektrowni i elektrociepłowni powstałe w procesach odsiarczania gazów odlotowych,

formy gipsowe z przemysłu ceramicznego i budowlanego,

żużle i pyły żelazonośne z przemysłu hutniczego,

osady ściekowe z komunalnych oczyszczalni ścieków,

mączki mięsno-kostne z przemysłu mięsnego.

Jednocześnie główny produkt uboczny powstający w naszych cementowniach, czyli pyły piecowe jest przekazywany do dalszego wykorzystania w branży budowlanej i wydobywczej. Pyły mogą być stosowane do:

produkcji innych spoiw wiążących,

wykonywania warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogowych,

rekultywacji i stabilizacji składowisk odpadów,

do wypełniania likwidowanych wyrobisk górniczych.

W produkcji betonu obok cementu wykorzystywane są popioły lotne oraz mieszanki popiołowo-żużlowe, które są pozostałościami pochodzącymi z zakładów energetycznego spalania paliw.

Działalność CEMEX przyczynia się do powstawania zamkniętych obiegów materiałów pomiędzy branżami tzw. symbioz przemysłowych, w których produkty uboczne/odpady z jednej branży stają się jednocześnie surowcem dla innego sektora.

Cement znajduje zastosowanie głównie w produkcji betonu towarowego, prefabrykacji oraz w budownictwie drogowym. Odpady powstałe w wyniku rozbiórki obiektów zbudowanych z betonu po odpowiednim przetworzeniu (obejmującym kruszenie, oddzielenie zanieczyszczeń oraz separację frakcyjną) mogą zostać wykorzystane ponownie jako kruszywo pochodzące z recyklingu. Krajowe normy budowlane określają precyzyjnie możliwości i warunki ponownego zastosowania takiego materiału (np. w budownictwie drogowym).

Kruszywo naturalne podlega recyklingowi na terenie wytwórni betonu CEMEX, gdzie jest odzyskiwane z mieszanki betonowej niewykorzystanej przez klienta do ponownego zastosowania w procesie produkcji betonu.

W duchu racjonalnej gospodarki zasobami wodnymi stosujemy w naszych zakładach zamknięte obiegi wody chłodniczej oraz wykorzystujemy ponownie do produkcji betonu wodę pochodzącą z płukania betonomieszarek. Ponadto woda odpompowywana z wyrobiska kredy (głównego surowca do produkcji) w Cementowni Chełm w celu odwodnienia złoża nie jest bezpowrotnie tracona, lecz jest wykorzystywana do zaopatrzenia w wodę pitną Miasta Chełm o populacji ok. 70 000 mieszkańców.

Paliwa Alternatywne

Paliwa alternatywne w przemyśle cementowym


Paliwa alternatywne to odpowiednio wysortowana i przetworzona palna frakcja odpadów komunalnych i przemysłowych, która znajduje zastosowanie w przemyśle cementowym od kilkudziesięciu lat. Prekursorami w tym zakresie były cementownie w krajach Europy Zachodniej.

W polskich cementowniach wykorzystywane są one jako substytut węgla kamiennego od kilkunastu lat. Zarówno paliwa alternatywne, jak i węgiel wykorzystuje się do wypalania klinkieru – półproduktu do produkcji cementu. Jest to proces wysokotemperaturowy sięgający 2000 ºC.

Zadaniem naszych cementowni jest produkcja klinkieru i cementu wysokiej jakości zgodnie z surowymi wymaganiami norm europejskich, a zwłaszcza według wymagań jakościowych naszych klientów, często wykraczających poza obowiązujące normy. Aby sprostać tym wymaganiom cały proces produkcji musi być odpowiednio kontrolowany i monitorowany.

Paliwa alternatywne wykorzystywane przez CEMEX Polska


Głównym źródłem pozyskania paliw alternatywnych są firmy lokalne, pochodzące z województwa lubelskiego w przypadku Cementowni Chełm oraz województwa śląskiego w odniesieniu do Cementowni Rudniki.

Do dostępnych na rynku polskim rodzajów paliw alternatywnych należą w szczególności:

rozdrobnione, wysegregowane frakcje palne z odpadów komunalnych i przemysłowych, nienadające się do recyklingu (nazywane także paliwem typu RDF – Refuse Derived Fuels),

opony w całości i rozdrobnione, wysuszone komunalne osady ściekowe,

mączka mięsno-kostna, biomasa rolnicza (siano, słoma),

odpady ciekłe (np. mieszaniny zużytych olejów, rozpuszczalników).

Stały monitoring i kontrola jakości

Paliwa alternatywne współspalane w piecu klinkierowym muszą spełniać odpowiednie wymogi jakościowe w celu zapewnienia wysokich temperatur procesu i wysokiej jakości produkowanego klinkieru. Z tego powodu wszystkie dostawy paliw alternatywnych są dokładnie kontrolowane pod względem zawartości wody, wartości opałowej, rozdrobnienia i innych parametrów fizykochemicznych.

Dodatkowo zgodnie z przepisami CEMEX Polska prowadzi stały monitoring emisji spalin, co jest gwarantem dotrzymania restrykcyjnych standardów emisji poszczególnych związków (NOx, SOx, Pył, TOC, CO, HCl, HF).

Korzyści ze stosowania paliw alternatywnych

Wykorzystanie paliw alternatywnych w piecach klinkierowych niesie ze sobą szereg korzyści dla zakładów produkcyjnych, ale również dla środowiska naturalnego i lokalnej społeczności.

Dla lokalnej społeczności

zmniejszenie strumienia odpadów komunalnych i przemysłowych kierowanych na składowiska – wykorzystanie 344 tys. ton paliw alternatywnych w 2015 roku w obu cementowniach pozwoliło na ograniczenie ilości składowanych odpadów, w tym biodegradowalnych, pozytywny wpływ na przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami – kreując popyt na paliwa alternatywne, CEMEX Polska wspiera powstawanie instalacji służących do przetwarzania odpadów, zwłaszcza w bezpośredniej okolicy cementowni, tworzenie nowych miejsc pracy.

Dla środowiska

zmniejszenie zużycia węgla kamiennego, którego zasoby są ograniczone,

redukowanie emisji CO2 do atmosfery, która odpowiada za ocieplenie klimatu,

wykorzystanie palnych frakcji organicznych (drewno, papier, kauczuk naturalny, tekstylia naturalne), które na wysypisku uległyby rozkładowi w procesach fermentacji.

źródło: www.cemex.pl
fot. 123RF fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ