Partner serwisu
03 lipca 2017

Ciągłe zmiany w branży górnictwa odkrywkowego

Kategoria: Aktualności

Wiele zmian i nowych rozwiązań technicznych co roku wprowadzanych jest do branży górnictwa odkrywkowego. Aby móc zachować konkurencyjność, konieczne jest innowacyjne podejście do biznesu górniczego, śledzenie nowości pojawiających się w branży oraz optymalizacja prowadzonych procesów technologicznych.

Ciągłe zmiany w branży górnictwa odkrywkowego

Do takich wniosków doszli uczestnicy V edycji Szkoły Górnictwa Odkrywkowego, która odbyła się w dniach 11-14 czerwca 2017 r. w Kościelisku koło Zakopanego.

Na spotkaniu tym firma FAMUR FAMAK S.A. przedstawiła potencjał techniczny w budowie maszyn podstawowych dla górnictwa odkrywkowego, w tym realizację wartego ponad 26 mln Euro projektu budowy dwóch koparek wielonaczyniowych dla kopalni w Bułgarii. Prof. Zbigniew Kasztelewicz z AGH omówił natomiast problematykę prowadzenia działalności odkrywkowej w różnych krajach świata. W pierwszym dniu obrad poruszane były także zagadnienia związane z najnowszymi uregulowaniami prawnymi dotyczącymi prowadzenia eksploatacji metodą odkrywkową z zaznaczeniem wypadków oraz zagrożeń naturalnych. Skupiono się również na problematyce pozyskiwania koncesji wydobywczych.

Drugiego dnia skupiono się na nowoczesnych rozwiązaniach związanych z produkcją kruszyw. Uwagę zwróciła prezentacja K. Mączki dotycząca inwestycji w prasę hydrauliczną w kopalni Trzuskawica. Nie zabrakło także tematyki eksploatacji węgla brunatnego, z budową i monitorowaniem maszyn górniczych oraz optymalizacją pracy układów odwadniania kopalń. Tutaj w głównej mierze swoimi doświadczeniami dzielili się pracownicy kopalń w Bełchatowie, Koninie i Turowie.

W tegorocznej edycji udział wzięło 230 osób. Reprezentowali oni instytucje naukowo-badawcze związane z górnictwem, przedstawicieli urzędów górniczych oraz kopalń odkrywkowych, a także firm zaplecza technicznego.

 

Więcej informacji oraz galerię zdjęć można zobaczyć na stronie Katedry Górnictwa Odkrywkowego AGH.

 

Źródło i fot.: kgo.agh.edu.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ