Partner serwisu
08 maja 2017

Wyniki finansowe w Lafarge

Kategoria: Aktualności

W całym portfelu Grupy odnotowano zdecydowany wzrost; wszystkie regiony wypracowały zwiększony skorygowany zysk operacyjny EBITDA według porównywalnych danych, zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym.

Wyniki finansowe w Lafarge

Kontynuując tendencję zaobserwowaną w roku 2016 i wykorzystując wyważony charakter portfela Grupy, podkreślić należy, że Grupa swój wzrost zawdziędzia zarówno rynkom dojrzałym, jak i wschodzącym; odpowiednia polityka cenowa, efekt synergii i dyscyplina kosztowa wywarły korzystny wpływ na wartość zysku.
Należy podkreślić, że rynek europejski poradził sobie doskonale z trudnymi warunkami gospodarczymi dzięki właściwemu zarządzaniu kosztami i działaniom restrukturyzacyjnym. Do szczególnych sukcesów zaliczyć można wyniki rynku brytyjskiego, rosnącego pomimo niepewności związanych z Brexitem, jak również rezultaty wypracowane przez Francję i Szwajcarię, odpornych i wytrwałych graczy działających na trudnych rynkach. Istotny wkład ze strony Stanów Zjednoczonych raz jeszcze udowodnił znaczenie tego rynku dla Grupy LafargeHolcim. Wśród krajów, które zamknęły rok 2016 sukcesem, znalazły się również Egipt, Argentyna, Algieria i Meksyk.
Dzięki efektowi synergii uzyskano ogółem 638 milionów CHF w ujęciu rocznym, znacznie powyżej dwunastomiesięcznego planu, który w listopadzie zaktualizowano z pierwotnie zakładanego poziomu 450 do 550 milionów CHF.
Skorygowany zysk operacyjny EBITDA w ujęciu rocznym wyniósł 5,83 miliarda CHF (wzrost o 8,7 procent według porównywalnych danych). W ujęciu kwartalnym (czwarty kwartał) odnotowano wzrost wskaźnika o 30,5 procent. Szybsze od planowanego uzyskanie efektu synergii, ograniczenie kosztów i usprawniona polityka cenowa zapewniły wzrost marż – o około 210 punktów bazowych w ujęciu rocznym. Wskaźnik skorygowanego zysku na akcję wyniósł 2,67 CHF (ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z wynikiem za rok 2015: 1,32 CHF), odzwierciedlając tym samym poprawę wyników rynkowych i ograniczone koszty finansowe.

 

Źródło: lafarge.pl

Fot.: pl.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ