Partner serwisu
16 marca 2017

Odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa

Kategoria: Aktualności

- Etyka zawodowa musi towarzyszyć inżynierom realizującym i nadzorującym inwestycje, także projektantom - wszystkim uczestniczącym w procesie inwestycyjnym. Uczciwość w wykonaniu zawodu jest niezbędna. Kodeks urbanistyczno-budowlany, opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa,  kładzie duży nacisk na odpowiedzialność zawodową – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji w ramach obchodów 15-lecia utworzenia samorządu zawodowego inżynierów budownictwa.

Odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa

16 marca 2017 r. minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski uczestniczyli w Warszawskim Domu Technika w konferencji „Etyka i odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa – fundamentem zaufania społecznego”, zorganizowanej przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Otwierając konferencję przypominali o trwających w MIB pracach związanych z kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który ma poprawić inwestycyjny proces budowlany, m.in. przez zmiany dotyczące projektanta i administracji architektoniczno-budowlanej.

Podczas konferencji dyskutowano o roli etyki jako wartości kształtującej i sprzyjającej budowaniu zaufania zawodu inżyniera budownictwa. Powinności prawne i etyczne, zakres i formy odpowiedzialności oraz praktyczny wymiar etyki i odpowiedzialności inżyniera budownictwa to tylko niektóre z zagadnień będących tematem wykładów wprowadzających, wygłoszonych podczas konferencji.

W czasie konferencji zostały przedstawione po raz pierwszy wyniki ankiety „Etyka i odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa w czasach złożonych przemian politycznych i gospodarczych”, przeprowadzonej w środowisku zawodowym inżynierów budownictwa i inwestorów. Wyniki ankiety będą źródłem informacji o relacjach panujących w branży budowlanej, a zwłaszcza opinii o inżynierach budownictwa jako wykonujących zawód zaufania publicznego.

Podczas konferencji akcentowano, że takie wartości jak standard postępowania, uczciwość i rzetelność to podstawy kształtowania każdego zawodu zaufania publicznego. Podkreślono, że zaufanie w życiu społecznym sprzyja kreatywności, wydajności, a przede wszystkim etyce.

Jednym z celów konferencji jest doprowadzenie do wzmocnienia poczucia odpowiedzialności zawodowej w środowisku oraz poprawa wizerunku zawodu inżyniera budownictwa, jak również wskazanie roli samorządu zawodowego przy budowie wzajemnego zaufania między członkami izby, a odbiorcami ich usług.

źródło: MIB

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ