Partner serwisu
07 listopada 2016

Powstaje pierwsza w Europie platforma klimatyczna

Kategoria: Aktualności

Powstanie pierwsza w Europie platforma do śledzenia zmian klimatycznych. Orange i Integrated Solutions zadbają o część technologiczną i integracyjną projektu. Platforma połączy dane pochodzące z satelitów, ośrodków badawczych, uniwersytetów, instytucji państwowych i pozarządowych.

Powstaje pierwsza w Europie platforma klimatyczna

Orange Polska wraz z Integrated Solutions (IS) wezmą udział w rozwoju platformy klimatycznej EO ClimLab dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pozwoli ona na podjęcie działań łagodzących efekt zmian klimatycznych, wywoływanych przez takie czynniki jak klęski żywiołowe, gazy cieplarniane czy emisję CO2. Projekt angażuje dziewięć firm z trzech krajów: Polski, Rumunii i Czech. Jego realizacja zajmie 18 miesięcy.

– Przed nami ogromne wyzwanie. Nasi eksperci  będą pracować nad połączeniem danych z różnych źródeł, uwzględniając lokalną specyfikę Polski, Czech i Rumunii. Zadbają także o udostepnienie danych za pomocą API. Ten ostatni element otworzy drzwi do budowy szeregu aplikacji, które znajdą zastosowanie w wielu obszarach - ekologii, budownictwie, energetyce, rolnictwie oraz w produkcji żywności. Pozyskane dane pozwolą m.in. na lepsze zarządzanie sytuacjami kryzysowymi i procesami urbanizacji – wyjaśnia Mariusz Chochołek, prezes Integrated Solutions.

Funkcjonalność platformy daje ogromne perspektywy dla tworzenia nowych rozwiązań aplikacyjnych. Z gotowego API będzie mógł skorzystać każdy – firmy, start-upy, osoby indywidualne, uczelnie wyższe, a także instytucje państwowe i naukowe. W celu popularyzacji platformy i przybliżenia jej możliwości, partnerzy konsorcjum planują organizację konferencji. W Polsce hackathony odbędą się m.in. w Warszawie i w Gdańsku. Podobne wydarzenia zostaną zorganizowane w Czechach i Rumunii.

– Łącząc możliwości technologii ICT z danymi satelitarnymi czy telekomunikacyjnymi w ramach Programu Earth Observation Clim Lab, mamy szansę na dotarcie do informacji, które będą miały istotne znaczenie dla zwiększania odporności społeczeństwa na zmiany klimatyczne – podsumowuje Dr. Pierre-Philippe Mathieu, inżynier Departamentu Programów Obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ