Partner serwisu
18 sierpnia 2016

Zbiornik Racibórz: Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzoruje śledztwo

Kategoria: Aktualności

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzoruje śledztwo w sprawie doprowadzenia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach – reprezentującego Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w łącznej kwocie 11.930.888, 22 zł. w okresie od września 2015 r. do 1 grudnia 2015 r. przez Dragados SA Oddział w Polsce przy realizacji inwestycji Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze w województwie śląskim.

Zbiornik Racibórz: Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzoruje śledztwo

W sprawie analizowany jest również watek dotyczący sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zawalenia się budowli hydrotechnicznej w postaci tegoż zbiornika przeciwpowodziowego. , tj. czynu z art. 164 § 1 kk. 
Postępowanie zostało wszczęte postanowieniem z 19 maja 2016 r. i jest powierzone do prowadzenia Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach. 

Śledztwo zostało zainicjowane zawiadomieniem złożonym przez Dyrektora ZGW w Gliwicach. Wskazał on, że spółka Dragados SA Oddział w Polsce prowadząca prace budowlane w ramach inwestycji Zbiornik Przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze działała niezgodnie z projektem budowlanym i projektami wykonawczymi. W szczególności miało to dotyczyć użycia innego niż wymagany kruszywa wbudowanego w korpus nasypów zbiornika, gdyż garnulacja użytego materiału jest większa niż 100 mm. Zdaniem zawiadamiającego doszło do poświadczenia nieprawdy odnośnie parametrów uziarnienia ustalonych dla kruszywa alternatywnego. Użycie kruszywa o niedopuszczalnych parametrach może mieć istotny wpływ na stabilność wybudowanych nasypów. W marcu 2016 r. zostały wykonane przez inwestora badania sprawdzające materiału wbudowanego w korpusy zapór , które wykazały że nadziarno występuje w 95 % prób. 

Obecnie postępowanie jest w toku, nikomu nie przedstawiono zarzutów.

źródło: PO Gliwice
fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ