Partner serwisu
04 sierpnia 2016

30 mld zł na żeglowność Odry. Nowe możliwości transportu kruszyw

Kategoria: Aktualności

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, wziął udział w spotkaniu „Górna Odra dla Gospodarki Kraju”, które odbyło się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. W swoim wystąpieniu mówił o konieczności użeglowienia Odry i korzyściach z tego płynących.

30 mld zł na żeglowność Odry. Nowe możliwości transportu kruszyw

Jest to bardzo ważna informacja dla całej branży kruszyw. Jeśli zakładane plany się spełnią, powstanie nowy kanał dla transportu surowca. Już teraz prowadzona jest inwestycja – stopień wodny w Malczycach – na górnej Odrze, poniżej Wrocławia, gdzie z wizją lokalną udali się przedstawiciele MGMiŻŚ, minister skarbu Dawid Jackiewicz i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz wojewoda dolnośląski Paweł Herniak.

Budowany od 1997 r. stopień wodny Malczyce będzie 25 elementem piętrzącym skanalizowanego odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej. Głównym celem jest zahamowanie procesów erozji w korycie Odry, poniżej stopnia wodnego w Brzegu Dolnym. Na skutek postępującej erozji nastąpiło obniżenie dna Odry o ok. 3 m w rejonie Brzegu Dolnego i ok. 2 m w Malczycach, co wpłynęło negatywnie na warunki żeglugowe. Inwestycja umożliwi prawidłowe uregulowanie Odry i przedłużenie jej skanalizowanego szlaku na odcinku o dł. ok. 17,5 km. Dzięki zapewnieniu odpowiednich głębokości tranzytowych, możliwe będzie przywrócenie regularnych przewozów ładunków za pomocą transportu śródlądowego wodnego.

Istotnym elementem całego projektu są również działania prawno-instytucjonalne. Parlament musi ratyfikować konwencję AGN, która pozwoli naszemu krajowi przystąpić do Europejskiej Sieci Dróg Wodnych. Dzięki temu będzie można pozyskać środki z Unii Europejskiej na inwestycje.

Podstawą inwestycji będzie budowa kosztownych stopni wodnych. Na Odrzeńską Drogę Wodną wydane zostanie 2,9 miliarda złotych do 2020 r. Potem inwestycje mają jeszcze wzrosnąć - do 2030 r. aż do 30 mld zł.

 

Źródło i fot.: mgm.gov.pl

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ