Partner serwisu
01 lipca 2016

Dzień otwarty Kopalni w Piławie Górnej

Kategoria: Aktualności

Ten kto odwiedził kopalnię w Piławie Górnej 25.06 w sobotę mógł na własnej skórze odczuć jak się żyje w strefie klimatu zwrotnikowego. Jednak te niebotycznie wysokie temperatury i pełnia słońca nie odstraszyły tłumnie przybywających gości zachęconych informacją o dniu otwartym kopalni.

Dzień otwarty Kopalni w Piławie Górnej

Prezes Kompanii Górniczej postanowił, w ramach obchodów święta miasta Piława Górna, nie tylko wesprzeć samą imprezę, ale również stworzyć dodatkową atrakcję dla mieszkańców Piławy i okolic. Tak też, we współpracy z Urzędem Miasta Piława Górna oraz Stowarzyszeniem Geopark Przedgórze Sudeckie, narodził się pomysł otwarcia bram kamieniołomu dla zwiedzających. Zainteresowanie okazało się bardzo duże i pomimo tego, że impreza zaplanowana była w godzinach 10-13 to już pół godziny przed otwarciem pojawili się pierwsi turyści. Program dnia otwartego podzielony był na dwie zasadnicze części: atrakcje stacjonarne na specjalnie wyznaczonym terenie oraz przejazd autobusem po zakładzie i wyrobisku zatem nikt się nie nudził. Jeżeli chodzi o pierwszy zakres goście mogli podziwiać maszyny, które zwykle pracują na kopalni-zrobić zdjęcia, wejść do środka kabiny, zapoznać się z budową. Przy każdej maszynie stał pracownik, który odpowiadał na pytania. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia prowadzone przez studentów Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród najmłodszych królowały warsztaty z robienia odlewów skamielin, starsi natomiast za pomocą młotków i przecinaków szukali ciekawych minerałów w przygotowanym przez nas materiale pegmatytowym. Można było również zakupić oszlifowane minerały w oryginalnych formach.

Kolejną atrakcją były wycieczki autokarem po zakładzie stacjonarnym, wzdłuż bocznicy i załadunku, aż do budzącego największe emocje zjazdu na najniższy poziom wyrobiska.

Każdej wycieczce towarzyszył przewodnik z kopalni, który przybliżał historię powstania kopalni, opisywał poszczególne miejsca i odpowiadał na wszelkie pytania bądź rozwiewał wątpliwości.

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć TUTAJ

 

Źródło i fot.: fanpage Polskie Górnictwo Skalne

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ