Partner serwisu
16 czerwca 2016

Nowoczesne kopalnie… – relacja

Kategoria: VIII Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku

Rzeźbienie pociągu, kruszarka Trio przed wejściem, tradycyjne rozmowy na stoiskach, referaty wygłaszane pod czujnym okiem Sztygara Stefana… Które momenty zakończonej właśnie konferencji „Nowoczesne kopalnie żwiru i piasku” zapamiętamy najdłużej?

Nowoczesne kopalnie… – relacja

Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w Wałbrzychu. Stad też nie mogło zabraknąć odniesień do słynnego „Złotego Pociągu”. Wprawdzie nie złoty, a lodowy pociąg – wraz z szeregiem wagonów z zatopionymi wewnątrz „skarbami” – powstał podczas wieczoru integracyjnego. To jak zawsze był czas na nieformalne rozmowy, tańce, a nawet – tuż po północy – odśpiewanie „100 lat” dla jednej z uczestniczek, obchodzących właśnie urodziny.

 

Jak być nowoczesnym

Zanim jednak nadszedł czas na wieczorną zabawę, uczestnicy (około 180 przedstawicieli kopalń kruszyw, firm, stowarzyszeń) wysłuchali kilkunastu referatów i prezentacji. Zaczęła Anna Ostręga z AGH, pokazując wizualizacje Pojezierza Tarnowskiego i udowadniając, że nowoczesna może być nie tylko działająca żwirownia, ale i podejście do rekultywacji terenu, który pozostał po eksploatacji.

Następnie wystąpił Ryszard Chciuk – specjalista „od maszyn” – który na podstawie wyliczeń pokazywał, ile naprawdę kosztuje np. ładowarka, po zsumowaniu ceny zakupu, kosztów posiadania i eksploatacji.

Konkretne maszyny, urządzenia i rozwiązania prezentowali przedstawiciele firm: WEIR MINERALS POLAND (Partner konferencji), BHZ Jawo, P.A. NOVA czy POWERS MASZYNY Sp. z o.o. Z ofertą producentów i dystrybutorów można było się również zapoznać na stoiskach ustawionych na jednej z sal.

 

O dronach, Lean i jakości

Cenione przez słuchaczy są wykłady praktyków z konkretnych kopalni kruszyw. W tym roku wystąpił m.in. Sylwester Sroka z LafargeHolcim, który wraz z Waldemarem Gembą opowiedział o drugim życiu zakładu przeróbczego na żwirowni Sępólno, gdzie m.in. poprzez remont instalacji elektrycznej rozwiązano wiele problemów technicznych i organizacyjnych.

Ciekawe wystąpienie miał również Bartłomiej Machynia z KSM Byczeń (zakład ten był tegorocznym Honorowym Gospodarzem) – udowadniał, że coraz popularniejsze dziś drony to dobre narzędzie do… zarządzania kopalnią odkrywkową z powietrza (niestety należącą do KSM Byczeń kopalnię Stróża – przez intensywne opady deszczu, można było zobaczyć tylko na filmie).

Sporo czasu poświęcono Lean, czyli filozofii „szczupłego zarządzania”. To podejście – popularne np. w branży automotive czy w farmacji, coraz śmielej „przebija się” i do kopalni kruszyw. O praktycznych zaletach narzędzi Lean mówił Patryk Czaplewski z CEMEX Polska oraz Paweł Podsiadło z Górniczych Zakładów Dolomitowych w Siewierzu.

Tradycyjnie podczas konferencji rozmawiano o aktualnych problemach branży. O zmianach w prawie, które mogą dotknąć „kruszywiarzy” informował Hubert Schwarz z kancelarii Amadeus. Z kolei koncepcję bezodpadowego zagospodarowania złóż kruszyw naturalnych przybliżył Jarosław Stankiewicz z IMBiGS, a o tym, że nie opłaca się być nieuczciwym, przekonywał Ryszard Kowalski ze Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Temat jakości kruszyw uzupełnił tu Zdzisław Naziemiec („Badanie reaktywności alkalicznej krajowych kruszyw w ramach Projektu RID I/37”) oraz Maciej Stachowski ze Szczecińskich Kopalni Surowców Mineralnych SA („Świadomość jakościowa producentów i odbiorców”).

 

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji za liczne przybycie. Dziękujemy za ciepłe słowa, za wspaniałą atmosferę, za deklaracje: „za rok na pewno znów przyjedziemy”. Zatem zapraszamy, lecz nie za rok, a szybciej – na kolejną edycję sympozjum Kruszywa Cemeent Wapno (28-29 września, Kraków).

 

VIII konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku odbyła się w dniach 14-15.06 2016 r. w Wałbrzychu. Organizatorem była firma BMP oraz redakcja Surowców i Maszyn Budowlanych oraz portalu kieruneksurowce.pl. Honorowym gospodarzem imprezy była Kopalnia Surowców Mineralnych „Byczeń”. Partnerami branżowymi: Eurovia, Cemex i Kruszego Rzeszów. Partnerem konferencji został WEIR Minerals Poland.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawowali: Polski Związek Producentów Kruszyw i Stowarzyszenie Kopalń Odkrywkowych.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ