Partner serwisu
10 marca 2016

Nowe perspektywy dla rynku betonu na lata 2016-2020

Kategoria: Aktualności

W Polsce działa 530 producentów betonu towarowego, do dyspozycji których pozostaje 900 instalacji produkcyjnych, 2850 betonowozów i 650 pomp do betonu. Pod względem usprzętowienia krajowi producenci betonu towarowego prezentują wysoki, europejski poziom.

Nowe perspektywy dla rynku betonu na lata 2016-2020

Struktura branży jest idealnie zrównoważona. 47% wytwórni betonu należy do prywatnych przedsiębiorców z polskim kapitałem, 45% to zakłady należące do koncernów cementowych. Pozostałe 8% to średniej wielkości firmy zagraniczne.

Producenci betonu działają na rynku lokalnym. Przeciętny promień działania wytwórni to 25 km. Tym samym branża w znacznej mierze stymuluje lokalny rynek pracy i usług, nie tylko bezpośrednio, zatrudniając pracowników przy produkcji betonu, lecz także pośrednio – korzystając z lokalnych firm transportowych, dostawców specjalistycznych usług, niezbędnych do codziennego funkcjonowania wytwórni.

Polscy producenci betonu towarowego pod względem wyposażenia i przygotowania technologicznego reprezentują światowy poziom. W znakomitej większości gotowi są do produkcji nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie sortymentów betonu wraz z gwarancją dostawy w każdy zakątek kraju.

 

Polski rynek betonu towarowego

Zgodnie z szacunkami SPBT produkcja betonu towarowego w Polsce w 2015 roku wyniosła 19,8 mln m3 i była o 3% wyższa w stosunku do roku 2014. Zanotowany wzrost był niższy od prognozowanego na poziomie 5%. Było to spowodowane zmniejszonym tempem realizacji inwestycji, które w przeważającej większości zakontraktowane są w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. SPBT prognozuje trzyprocentowy wzrost produkcji betonu towarowego w roku 2016 do poziomu 20,4 mln m3.

Producenci betonu towarowego liczą na kontynuację dobrej koniunktury w budownictwie. Niebagatelną rolę w tych prognozach odgrywa budownictwo deweloperskie. W roku 2015 wybudowano 150 tys. mieszkań, co jest wynikiem o 15% lepszym w stosunku do poprzedniego roku. Barometrem pozwalającym z optymizmem patrzeć w przyszłość tego segmentu budownictwa jest liczba wydanych pozwoleń na budowę, która na koniec 2015 roku wzrosła o 18%, licząc rok do roku. Rozwojowi budownictwa mieszkaniowego sprzyja korzystna sytuacja makroekonomiczna – stopy procentowe i bezrobocie pozostają na rekordowo niskim poziomie. Nie bez znaczenia jest także popularność rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”, a także zapowiedź wdrożenia do realizacji Narodowego Programu Budownictwa Mieszkaniowego.

 

fot. freeimages.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ