Partner serwisu
21 października 2014

W 2015 r. rynek budowlany wzrośnie o 8%

Kategoria: Aktualności

Przemysł budowlany po spadkach notowanych w latach 2012 oraz 2013 przerywa właśnie negatywny trend. Utrzymanie tempa na obecnych i nowych budowach wg najnowszych prognoz firmy PMR w 2014 roku zakończy się jednocyfrowymi wzrostami. Rok 2015 przyniesie kontynuację wzrostów – rynek rozwinie się o kolejne 8%. Głównymi przyczynami tych zmian będą rozpędzające się inwestycje w energetyce oraz na kolejach ale także stabilizacja w budownictwie drogowym.

W 2015 r. rynek budowlany wzrośnie o 8%

Sektor budowlany
Według najnowszego raportu firmy badawczej PMR zatytułowanego „Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2014 – prognozy rozwoju na lata 2014-2020”, pomimo schyłkowego okresu budżetowego 2007-2013, którego środki finansowe mają być rozliczane do końca 2015 roku, na polskich placach budów nadal wiele się dzieje. Najdobitniejszym przykładem nadrabiania zaległości w projektach jest branża kolejowa. Po I połowie 2014 roku wartość produkcji budowlano montażowej była większa o ponad 50% w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2013. Równie dobre tempo utrzymują budowle hydrotechniczne (49%) oraz obiekty z zakresu energetyki.


Znajdujące się w segmencie budowli przemysłowych powstające właśnie elektrownie i elektrociepłownie, z których większość dopiero jest na starcie, pozwoliły na uzyskanie blisko dwudziestoprocentowej zwyżki po pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku. Tak znaczna dynamika w tej kategorii już raczej się nie powtórzy, jednak w najbliższych latach segment będzie utrzymywał plusowe – choć bardziej stonowane − dynamiki i wysoką wartość przerobów. Scenariusz taki wspomagać będą rozstrzygnięcia kolejnych przetargów energetycznych, a także planowana na I kwartał 2015 roku decyzja o budowie nowego kompleksu petrochemicznego przez Grupę Azoty i LOTOS. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia dla tego projektu firmy budowlane miałyby do zagospodarowania w swoich portfelach zleceń ok. 12 mld zł.

Dynamika w ujęciu rocznym sektorów budownictwa po I półroczu 2014 w Polsce

O ile w przypadku segmentu inżynieryjnego, wszystkie podgrupy rejestrują dodatnie dynamiki, to segment nie mieszkaniowy jest nieco bardziej pod tym względem zróżnicowany. Najwyższe wzrosty generowane są przez firmy przemysłowe, które w ostatnim czasie bardzo aktywnie działają na rynku inwestycji budowlanych. Powstaje wiele nowych hal i fabryk, co jest pokłosiem decyzji o przedłużeniu działalności Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. W krótkim okresie będzie to wpływało na duży skok w przerobie budowlanym, jednak będzie to raczej skok jednoroczny. Wraz z upływem czasu, będzie spadała efektywność ekonomiczna nowych przedsięwzięć z racji krótszego okresu przysługiwania ulg podatkowych na tych terenach.

Spadki w przerobach budowlanych widoczne są zasadniczo w dwóch podsegmentach − budownictwie hotelowym oraz biurowym. O ile dość wysoki poziom pustostanów w przypadku biur tłumaczy nieco niższy bieżący poziom realizacyjny, to w przypadku hoteli nadal wysoki popyt na nowe obiekty jest w części rekompensowany przejmowaniem przez duże sieci hotelowe mniejszych rodzinnych biznesów, które nie radzą sobie z konkurowaniem z wyspecjalizowanymi firmami. Spadki w budownictwie hotelowym są także odreagowaniem po dwóch latach dynamicznego rozwoju w tym segmencie.

Utrzymujące się przez większość roku wzrosty w branży budowlanej, rzadsze problemy finansowe wykonawców, przyspieszenie w budownictwie energetycznym, a także nowa pula przetargów w drogownictwie znalazły swoje odzwierciedlenie w najnowszych wynikach badania wśród pracowników wysokiego szczebla zarządzania oraz pionów operacyjnych 200 największych polskich firm budowlanych.

Dziewiętnasta już edycja badania przyniosła dalszą poprawę nastrojów w branży budowlanej w Polsce, choć nie było to już tak wyraźne przyspieszenie jak rok wcześniej. Indeks Koniunktury Budowlanej PMR przyjął we wrześniu 2014 r. wartość 2,4 pkt zbliżając się do poziomu z 2010 r. Oznacza to, że po panice rynkowej z roku 2012, firmy budowlane w ocenie obecnej i przyszłej sytuacji rynkowej są dużo bardziej optymistyczne. W ocenie analityków PMR, na lepsze postrzeganie sytuacji w branży miały wpływ także takie czynniki jak poprawiająca się sytuacja w polskiej gospodarce oraz wyraźne wzrosty w budownictwie w I połowie 2014 r. Dodatkowo, rozpoczynający się budżet unijny na lata 2014-2020 sprawił, że w najnowszym badaniu jako trzy najbardziej perspektywiczne sektory budownictwa wymieniane są branże inżynieryjne − budownictwo energetyczne (44% wskazań), drogowe (43%) oraz kolejowe (30%).

Źródło: PMR

Fot. freeimages.com

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ